• Kimi Aradıysanız burada

Vaira Vike Freiberga

Vaira Vike Freiberga ( 1937-... )
(doğum tarihi 1 Aralık 1937, Riga) 1999'dan beri 2007 karar Letonya cumhurbaşkanıdır.

Yaşamı

II. Dünya Savaşı'nda ailesi iltica etmişler ve 1944'te ayrı ülkelerde yaşamaya başlamışlardır; Almanya, Fas ve Kanada. Öğrenimini Fas'ta Darouat ve ardından kızlar için olan Kazablanka'daki Mers-Sultan lisesinde tamamlamıştır.

17 yaşında, ailesiyle beraber Kanada'ya göçmüşlerdir. Orada bankada çalışmaya başlamıştır yüksek öğreniminden önce, Toronto Üniversitesi'nden mezun olup McGill Üniversitesi'nde psikoloji üzerine doktorasını vermiştir (1965).

Mesleki Kariyeri

1965'den 1998'e kadar Montreal Üniversitesi'nde psikoloji profesörü olarak görev aldı. Kanada Bilim Konseyi'nde Başkan yardımcısı oldu. Leton Geleneksel Edebiyatı ve Kültürü üzerine 9 tane kitap yazdı ve röportajlar yaptı.

Marcel-Vincent ödülünü (1992) ve Killam Bursunu aldı (1993).

1998'de, Letonya Enstitüsü'nü yönetmek için Letonya'ya döndü.

Başkanlık Görevi

Bir sene sonra 1999 Haziranı'nda Letonya cumhurbaşkanı oldu ancak ilk turda aday olmadı ama Letonya Parlamentosu ilk turda cumhurbaşkanını seçemedi. Böylece Vaira Freiberga uzlaşma ile aday seçildi, çok saygı gördü siyasi parti olan Saeima'den ki hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen ve de 2003 yılındaki seçimlerde 88 oyla tekrar cumhurbaşkanı seçildi ve Letonya'da çok popüler oldu. Letonların sempatisi % 70'lerden % 85'lere kadar çıktı ve dışişlerinde çok aktif rol oynadı ve Letonya'nın gelişmesinde büyük bir çaba harcayıp Letonya NATO'ya ve 2004'te de AB'ye üye oldu. 7 Temmuz 2007 yılına kadar sürdürdüğü cumhurbaşkanlığı görevini Valdis Zatlers'e devretti.

Özel Hayatı

Vaira Vike Freiberga evlendi Quebec Üniversitesi'ndeki bilgisayar öğretmeni Imants Freibergs ve iki tane çocukları oldu; Karlis ve Indra.